Vajza, mbajtja e peshqirit pas larjes në këtë formë dëmton flokun - Gazeta Express
string(64) "vajza-mbajtja-e-peshqirit-pas-larjes-ne-kete-forme-demton-flokun"

Fun

Gazeta Express

04/10/2022 21:30

Vajza, mbajtja e peshqirit pas larjes në këtë formë dëmton flokun

Fun

Gazeta Express

04/10/2022 21:30

Rutina të vogla mund të ndikojnë keq në kujdesin e flokëve

Pas larjes së flokëve e përdorni edhe ju peshqirin për tharje të tyre?

Shumica e kanë këtë rutinë, ndërsa floktarët shpesh paralajmërojnë që kjo gjë mund të jetë gabim apo së paku mënyra se si e përdorim atë.

Rachel Valentine ka shpërndarë një video në rrjetin social TikTok ku ka treguar se çfarë po bëjmë gabim, transmeton Telegrafi.

– A i thani flokët në mënyrën e duhur? – ka shtruar pyetjen floktarja dhe ka treguar fërkimin agresiv të tufave të flokëve midis peshqirit. Në vazhdim ka shpjeguar:

Klikoni këtu për VIDEON

– Nëse i lani flokët dhe i thani kështu me peshqir, patjetër duhet të mos e bëni më. Tharja e këtillë me peshqir do të formojë nyja dhe do të bëjë që flokët tuaj të dëmtohen dhe të thyhen – thotë Rachel.

Rachel më pas tregoi se si duhet të ndryshoni teknikën tuaj.

– Në vend të kësaj, merrni një peshqir ose leckë mikrofibre ose një bluzë ose përkëdhelni flokët – thuhet në këshillën e floktares.