Si ta parandalojmë diabetin e tipit 2 - Gazeta Express
string(37) "si-ta-parandalojme-diabetin-e-tipit-2"

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

20/09/2022 19:10

Si ta parandalojmë diabetin e tipit 2

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

20/09/2022 19:10

Pirja e një gote qumësht dhe ngrënia e një gote kos çdo ditë mund të ndihmojë në parandalimin e diabetit të tipit 2, sugjeron hulumtimi.

Por shumë mish i kuq, i përpunuar dhe madje i bardhë duket se kanë efektin e kundërt, sipas të njëjtit studim. Studiuesit italianë kanë rekomanduar tani peshkun dhe vezët si ‘zëvendësues të mirë’ për adhuruesit e mishit, bazuar në gjetjet e tyre të reja.

Gjetjet vijnë në mes të rritjes së një mode kundër shëndetit të qumështit, e cila ka parë që paralajmërohet se qumështi i plotë, gjalpi dhe djathi janë të larta në kalori dhe yndyra të ngopura dhe mund të çojnë në një grup problemesh shëndetësore.

Këshillat aktuale të NHS për ushqimin për reduktimin e rrezikut të diabetit të tipit 2 rekomandojnë të hani ushqime me bazë bimore, të tilla si drithëra, perime, fruta, bishtajore dhe qumësht dhe kos me pak yndyrë. Udhëzimet duhet të përditësohen për ta pasqyruar këtë, duke e bërë më të lehtë për njerëzit të zgjedhin ushqimet më të mira për të ulur rrezikun e sëmundjes.

Diabeti i tipit 2 ndodh kur qelizat bëhen rezistente ndaj insulinës, hormoni i cili është përgjegjës për mbajtjen e sheqerit në gjak të qëndrueshëm.