Shkencëtarët tregojnë si mund ta shtyni partnerin/en tuaj që të keni më shumë marrëdhënie - Gazeta Express
string(89) "shkencetaret-tregojne-si-mund-ta-shtyni-partnerin-en-tuaj-qe-te-keni-me-shume-marredhenie"

Fun

Gazeta Express

27/09/2022 22:35

Shkencëtarët tregojnë si mund ta shtyni partnerin/en tuaj që të keni më shumë marrëdhënie

Fun

Gazeta Express

27/09/2022 22:35

Të biesh në dashuri me dikë është gjithmonë emocionuese. Por, kur keni qenë me të njëjtin person për një kohë të gjatë, shkëndijat fillojnë të zbehen pak dhe ndonjëherë gjërat duket se bëhen shumë më komode sesa seksi.

Edhe pse mund të jeni plotësisht të dashuruar me partnerin tuaj, çiftet gjithashtu mund të fillojnë të bëjnë më pak seks me kalimin e kohës dhe kjo mund t’ju çojë në një rrëmujë.

Por, mos u shqetësoni më pasi shkencëtarët pohojnë se kanë zbuluar një truk për të ndihmuar partnerin tuaj të dëshirojë të bëjë seks më të rregullt.

Sipas një artikulli të fundit të botuar në Journal of Social and Personal Relationships, truku është të gjesh mënyra për t’ju mundësuar që ta shihni partnerin tuaj gjithmonë në një dritë të re, shkruan Daily Star.

Metro raporton se një studim i kryer nga hulumtuesit në Universitetin York të Torontos zbuloi se çiftet që e bëjnë këtë kanë më shumë gjasa të bëjnë më shumë seks. Edhe pse dashuria dhe besimi mund të jenë çelësat e një marrëdhënieje të fortë, nëse keni probleme me mbajtjen e dëshirës të ndezur, rezulton se gjetja e mënyrave të reja për të parë partnerin tuaj mund të sjellë përsëri në jetë shkëndijën e vjetër.

Hulumtimet zbuluan se çiftet duhet të përqendrohen në vetë-zgjerimin dhe vjetërsinë.

Studimet treguan se vetë-zgjerimi ishte i lidhur me nivele më të larta të afërsisë dhe tjetërsisë, dhe kjo thuhej se çonte në zhvillimin e dëshirës më të madhe seksuale.

Hulumtimi zbuloi gjithashtu se ishte e rëndësishme të ruhej një element afërsie në një marrëdhënie. Pra, me pak fjalë, çiftet duhet të përjetojnë vetë-zgjerim dhe tjetërsi për t’u ndjerë të afërt dhe për t’u eksituar.

Nëse po pyesni se si mund t’i vini në provë këto njohuri që pretendon Psychology Today, duhet të provoni disa nga si vijon:

Bashkohuni në një dhomë për të zbuluar diçka të re

Vizitoni një vend të ri. Kjo mund të jetë çdo gjë nga një muze, në një park apo në një kopsht zoologjik

Provoni një aktivitet të ri si gatimi, ecja ose noti

Flisni për gjëra që rrallë i diskutoni. Kjo mund të jetë çdo gjë nga TV deri te kujtimet e fëmijërisë.