Salman Rushdie ndër favoritet për çmimin Nobel në letërsi këtë vit - Gazeta Express
string(66) "salman-rushdie-nder-favoritet-per-cmimin-nobel-ne-letersi-kete-vit"

Arte

Gazeta Express

04/10/2022 17:37

Salman Rushdie ndër favoritet për çmimin Nobel në letërsi këtë vit

Arte

Gazeta Express

04/10/2022 17:37

Romancieri, i cili u godit me thikë në fillim të këtij viti teksa ishte gati të jepte një leksion publik, është shumë i favorizuar nga libraritë për të fituar çmimin e këtij viti.

Salman Rushdie, i cili u godit me thikë në fillim të këtij viti pak para se të jepte një leksion, është ndër favoritët për të fituar çmimin Nobel për letërsinë e këtij viti, sipas basteshkruesve.

Rushdie, vepra e të cilit përfshin romanin bestseller dhe kontrovers The Satanic Verses, u goditë më thikë në qaf e pjesë tjera të trupit ndërsa ishte gati të mbante një leksion në Institutin Chautauqua në shtetin e Nju Jorkut më 12 gusht.

Çmimi i këtij viti do të shpallet të enjten dhe do të shkojë për “personin që do të ketë prodhuar në fushën e letërsisë veprën më të spikatur në një drejtim ideal”. Çmimi vendoset nga Akademia Suedeze, një grup prej 18 personash që përbëhet nga shkrimtarë, gjuhëtarë, studiues të letërsisë, historianë dhe një jurist të shquar.

Çmimi është çmimi më prestigjioz i letërsisë në botë, me fituesin që merr 10 milion SEK (1 milion £).

Faqja e basteve Nicer Odds, e cila krahason shanset nga një sërë basteshkruesish, tregoi se shanset më të ulëta për të fituar Rushdie ishin 13/2 pasditen e së martës.

Nëse ai fiton, 75-vjeçari britanik do të jetë shkrimtari i parë me origjinë indiane që fiton që kur poeti Rabindranath Tagore mori çmimin në 1913.

Sulmi ndaj Rushdie ndodhi 33 vjet pasi Ayatollah Ruhollah Khomeini, atëherë lideri suprem i Iranit, nxori një fetva, ose dekret fetar, duke u bërë thirrje myslimanëve të vrisnin autorin disa muaj pas botimit të Vargjeve Satanike. Edhe pse Irani që atëherë është distancuar nga fetvaja, ajo nuk është hequr kurrë zyrtarisht.

Vetëm dy javë para sulmit, Rushdie i tha revistës gjermane të lajmeve Stern se jeta e tij ishte ” përsëri shumë nromale”.

Hadi Matar, 24 vjeç, akuzohet për plagosjen e Rushdie dhe akuzohet për një akuzë për tentativë vrasjeje të shkallës së dytë dhe një akuzë për sulm të shkallës së dytë. Ai është deklaruar i pafajshëm për të dy akuzat.

Gjithashtu në listën e çmimit Nobel për letërsinë e Nicer Odds së bashku me Rushdie të martën ishte autori francez Michel Houellebecq, me shanse 5/1. E preferuara e libralidhësve të vitit të kaluar Annie Ernaux, ishte përsëri në krye të listës, me shanse 5/1, ndërsa poetja kanadeze Anne Carson tregonte shanset 4/1.

Nicer Odds po tregonte shanse edhe për Haruki Murakami (12/1), Margaret Atwood (9/1) dhe Stephen King (17/1).

Fituesi i vitit të kaluar ishte Abdulrazak Gurnah për “depërtimin e tij të pakompromis dhe të dhembshur të efekteve të kolonializmit dhe fatit të refugjatëve në gjirin midis kulturave dhe kontinenteve”. Fitues të tjerë të fundit përfshijnë Kazuo Ishiguro, Louise Glück dhe Olga Tokarczuk./The Guardian