Ringjallja e Granit Xhakës është meritë e Artetas dhe justifikon tre vendimet e mëdha të tij - Gazeta Express
string(92) "ringjallja-e-granit-xhakes-eshte-merite-e-artetas-dhe-justifikon-tre-vendimet-e-medha-te-tij"

Sport

Gazeta Express

02/10/2022 13:46

Ringjallja e Granit Xhakës është meritë e Artetas dhe justifikon tre vendimet e mëdha të tij

Sport

Gazeta Express

02/10/2022 13:46

Arsenali është në krye të tabelës së Premierligës pas shtatë fitoreve nga tetë ndeshje dhe Granit Xhaka duket si një lojtar krejtësisht i ri këtë sezon.

Mesfushori nga Kosova bëri paraqitje të shkëlqyeshme edhe të shtunën, në fitoren 3:1 kundër rivalëve lokal, Tottenham Hotspur, transmeton Gazeta Express.

Xhaka shënoi golin e tretë për Arsenalin në këtë ndeshje, teksa në fund e fitoi edhe çmimin “Lojtari i Ndeshjes”.

Daily Star” ka publikuar një artikull kushtuar Xhakës, i cili vlerësohet se është ringjallur dhe se për këtë merita ka trajneri, Mikel Arteta.

Në artikull shkruhet:

“Mikel Arteta ka shumë meritë për aftësitë e tij menaxheriale kur është fjala për enigmën e Granit Xhakës – një çështje e zjarrtë që ka vluar për disa vite në ‘Emirates’.

Për një kohë të gjatë dukej se zvicerani ishte duke u larguar, i destinuar të ishte një dështim dhe i ndjekur nga tifozët e zemëruar të Arsenalit. Një pikë famëkeqe në vitin 2019 pa mesfushorin të largohej nga fusha, duke hedhur fanellën e tij në tokë dhe duke duartrokitur në mënyrë sarkastike ata që e fishkëllenin.

Ishte fundi për Xhakën dhe dukej sikur thjesht nuk kishte rrugë kthimi – por vetëm dy muaj pas kësaj edhe Arteta ishte në stolin e nxehtë dhe ndryshoi gjithçka. Nuk ishte e lehtë dhe u deshën gati dy vjet – por ky është Xhaka 2.0.

Të shtunën, 30-vjeçarit iu dorëzua çmimi i lojtarit të ndeshjes kundër Tottenhamit në derbin e Londrës veriore dhe emri i tij u brohorit nëpër ‘Emirates’ –  një nga nderimet më të larta që tifozët mund t’i bëjnë një lojtari.

Performanca e Xhakës i dha atij atë vlerësim, ndërkohë që drejtonte edhe grumbullimin e lojtarëve, duke kërkuar nga shokët e tij të skuadrës të mbanin kokën dhe të mos e humbnin intensitetin e tyre. Dhe funksionoi, Arsenali mposhti me lehtësi Spursat, ndërsa goli i tij ishte vetëm qershia mbi tortë në fitoren 3-1.

Megjithatë, kjo nuk ishte rastësi, dhe ylli zviceran është dukur një lojtar krejtësisht ndryshe këtë vit. Një pjesë e kësaj varet nga një ndërrim taktik që i lejoi Xhakës të shkonte më tej përpara dhe të ndikonte në lojën më afër golit – në vend të atij të tij.

Thomas Partey mund të jetë arsyeja pas kësaj, duke mbyllur mesfushën dhe duke lejuar të tjerët të luajnë. Megjithatë, kjo duket se vetëm e ka nxitur Xhakën për më shumë – siç ishte kudo të shtunën kundër Spursave.

Arteta mund të ketë thyer vetëm një buzëqeshje për t’u ndjerë i justifikuar në vendimin e tij për të vazhduar me Xhakën – një lojtar që ishte në prag të bashkimit me AS Romë jo shumë kohë më parë, përpara se transferimi të anulohej.

Dhe, ky është vetëm një nga tre vendimet që Arteta ka marrë pasi dëboi Pierre-Emerick Aubameyang dhe Mesut Ozil nga klubi gjatë mandatit të tij. Të dy patën përplasje të ngjashme me tifozët e Arsenalit – asnjëri nuk arriti të kopjonte harkun e shpengimit të Xhakës.

Kjo flet shumë për menaxhimin e Artetas se ata që janë të gatshëm të dëgjojnë metodat e tij do të korrin shpërblimet – Xhaka tani një ndjekës i të menduarit të spanjollit. Dhe nëse nuk jeni, atëherë dera e daljes është pikërisht aty”.

Përveçse është i pazëvendësueshëm në formacionin bazë të Arsenalit, Xhaka këtë sezon po lë gjurmë edhe me gola e asistime.

Nga tetë paraqitje të deritanishme në Premierligë, 30-vjeçari ka shënuar dy gola dhe kontribuar me tre asistime. /Gazeta Express/