Ndiheni vazhdimisht të lodhur? Këto janë katër arsye të mundshme - Gazeta Express
string(63) "ndiheni-vazhdimisht-te-lodhur-keto-jane-kater-arsye-te-mundshme"

Shneta

Gazeta Express

26/08/2022 0:14

Ndiheni vazhdimisht të lodhur? Këto janë katër arsye të mundshme

Shneta

Gazeta Express

26/08/2022 0:14

Ndiheni të lodhur gjatë ditës? Edhe pse mungesa e gjumit është arsyeja më e zakonshme dhe e dukshme, nuk është shkaku i vetëm. Ja pse ndodh kjo:

Cilësia e gjumit tuaj

Ndoshta po flini mjaftueshëm, por nuk po bëni gjumë cilësor – gjë që nuk ju ndihmon të pushoni vërtet. Mjekët besojnë se kjo është për shkak të ritmit të shpehtë të jetës dhe faktit që përdorim shumë pajisje elektronike. Si rezultat, truri vazhdon të jetë aktiv, edhe kur mendoni se jeni duke fjetur.

Ushtrimi

Ose ushtroni shumë ose nuk ushtroni fare. Stërvitjet e shpeshta me intensitet të moderuar mund të zvogëlojnë lodhjen. Ushtrimi shumë i vështirë mund të shkaktojë një rritje të kortizolit dhe të shkaktojë vuajtje të trupit tuaj. Sigurohuni që të bëni mjaftueshëm ushtrime, madje edhe të shkoni për një shëtitje ndonjëherë është e mjaftueshme.

Dieta juaj

Të merrni proteina që sigurojnë energji nuk do të thotë që dieta juaj është e ekuilibruar. Duhet të përfshini frutat, perimet, produktet e qumështit dhe proteinat në menunë tuaj ditore për të pasur energjinë që ju nevojitet gjatë gjithë ditës.

Stresi është fajtor që nuk mund të pushoni

Kortizoli, domethënë, hormoni i stresit është në nivelin më të lartë në mëngjes dhe më të ulët në pasdite, dhe është gjëja e duhur që duhet bërë për të mbajtur ritmet normale të trupit tuaj. Stresi kronik e shkatërron këtë model, nivelet e kortizolit nuk bien gjatë natës, kështu që shanset për një gjumë të qetë janë të pakta.

/abcnews.al