Meriton Korenica, “Ylli i Javës” në Superligë - Gazeta Express
string(42) "meriton-korenica-ylli-i-javes-ne-superlige"

Sport

Gazeta Express

03/10/2022 16:40

Meriton Korenica, “Ylli i Javës” në Superligë

Sport

Gazeta Express

03/10/2022 16:40

Federata e Futbollit e Kosovës ka njoftuar se çmimin “Ylli i Javës” e ka fituar Meriton Korenica.

Futbollisti i Ballkanit e fitoi çmimin e më të mirit për javën e nëntë në Superligën e Kosovës, përcjell Gazeta Express.

Vlerësimi i më të mirit të javës është bërë nga komisioni i veteranëve të futbollit në përbërje: Selajdin Jerliu nga KFV GJilani, Bujar Asllani nga KFV Ferizaj dhe Xhevat Vallqi nga KFV Mitrovica.

Komisioni vlerësoi se mesfushori kreativ ishte lojtari më i mirë i ndeshjes dhe njëherësh vendimtar në fitoren që skuadra kampione e realizoi para tifozëve të vet kundër Gjilanit (2:0). Ai shënoi golin e dytë për portokallezinjtë, në minutën e 88-të, duke e vulosur fatin e këtij takimi.

Korenica u shpreh i lumtur që skuadra e tij u rikthye në ‘folenë’ e vet me fitore, teksa u shpreh i nderuar me çmimin ‘Ylli i Javës’.

“Jam shumë i lumtur për këtë çmim, por edhe për golin dhe fitoren e shënuar dje. Shpresoj që gjatë këtij kampionati unë ose bashkëlojtarët e mi të ritkhehemi sa më shpesh këtu për ta marrë çmimin e më të mirit të javës. FC Ballkani është në rrugën e duhur për ta mbrojtur titullin e kampionit dhe do të luftojmë ndeshje pas ndeshjes që të shënojmë sa më shumë fitore dhe të dalim triumfues të Albi Mall Superligës”, ka theksuar Korenica për faqen zyrtare të FFK-së. /Gazeta Express/