Kjo simptomë e koronavirusit shfaqet gjatë natës - Gazeta Express
string(48) "kjo-simptome-e-koronavirusit-shfaqet-gjate-nates"

Kjo simptomë e koronavirusit shfaqet gjatë natës

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

20/07/2022 18:50

Një imunolog ka paralajmëruar se lloji i ri i koronavirusit mund të jetë duke shkaktuar simptoma të ndryshme – duke përfshirë një që shfaqet gjatë natës.

Omicron BA.5 është një nënvariant shumë ngjitës që shkakton shqetësim pasi kontribuon në një valë të re infeksionesh në mbarë globin, duke përfshirë MB.

Lexo Edhe:

Shkencëtarët kanë gjetur dallime me variantet e mëparshme, duke përfshirë aftësinë për të riinfektuar njerëzit brenda disa javësh nga infektimi me Covid.

Një imunolog kryesor tani ka sugjeruar se mund të jetë duke shkaktuar një simptomë të re tek pacientët.

“Një simptomë shtesë nga BA.5 që pashë këtë mëngjes është djersitja gjatë natës,” tha profesori Luke O’Neill nga Trinity College Dublin për një stacion radiofonik irlandez në fillim të kësaj jave.

“A nuk është e çuditshme?” shtoi ai.

BA.5 po shkakton një rritje të rasteve në një numër vendesh së bashku me BA.4, duke përfshirë  të gjithë Evropën dhe në Australi. Ai gjithashtu u bë varianti dominues në SHBA këtë javë.

“Sëmundja është paksa e ndryshme sepse virusi ka ndryshuar,” tha O’Neill për Newstalk ditë më parë, shkruan “The Indendependent”.

Ai shtoi: “Ka njëfarë imuniteti ndaj tij – padyshim me qelizat T dhe kështu me radhë – dhe ajo përzierje e sistemit tuaj imunitar dhe virusit që është paksa i ndryshëm mund të shkaktojë një sëmundje paksa të ndryshme, çuditërisht djersitjet e natës janë një veçori. .BA.5 u zbulua për herë të parë në Afrikën e Jugut në shkurt, një muaj pasi BA.4 u identifikua në të njëjtin vend. Që atëherë të dy janë përhapur në të gjithë botën dhe kanë shkaktuar shqetësim për një ringjallje të infeksioneve Covid.