Ja çfarë thonë ekspertët për ata që mbajnë një gotë uji afër shtratit gjatë gjumit - Gazeta Express
string(82) "ja-cfare-thone-ekspertet-per-ata-qe-mbajne-nje-gote-uji-afer-shtratit-gjate-gjumit"

Ja çfarë thonë ekspertët për ata që mbajnë një gotë uji afër shtratit gjatë gjumit

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

28/09/2022 19:06

Shumë harrojnë ta bëjnë këtë, prandaj përdorin metoda të ndryshme për t’i kujtuar se është koha për një gotë ujë.

Një nga metodat që ju ndihmon të qëndroni të hidratuar rregullisht është të keni gjithmonë një gotë me vete, pavarësisht nëse jeni duke punuar, duke lexuar, duke parë TV apo duke fjetur. Kjo e fundit, megjithatë, mund të mos jetë një ide e mirë, dhe ne do të zbulojmë pse.

Lexo Edhe:

Grimca të ndryshme, pluhur, por edhe një mizë apo një mushkonjë mund të zbresin në gotë gjatë natës. Nuk e dini as kur pini një gllënjkë ujë në mëngjes ose në mes të natës. Kjo është arsyeja pse është gjithmonë më mirë që thjesht të derdhni ujë të freskët në një gotë në mëngjes ose në mbrëmje dhe ta pini atë.

Uji gjithashtu mund të ndryshojë shijen brenda natës. Nëse pini ujë të pijshëm nga rubineti, ka shumë të ngjarë që ai të përmbajë dezinfektues si klori. Klori do të avullojë gjatë natës dhe uji do të ndryshojë shijen e tij. Në të njëjtën kohë, vlera e pH e ujit ndryshon. Kur lini një gotë me ujë në një tavolinë kafeje ose në dollap pranë krevatit, një sasi e vogël e dioksidit të karbonit absorbohet, duke shkaktuar një rënie të lehtë të pH-së së ujit. Sa për të ndryshuar shijen e saj.

A është kjo e rrezikshme?

Uji i thjeshtë nuk përmban sheqerna, yndyra dhe proteina që mund të fillojnë të shpërbëhen, kështu që pavarësisht shijes së pazakontë, nuk është i pashëndetshëm. Nga ana tjetër, nëse përdorni gjithmonë të njëjtin gotë, mos e lani rregullisht dhe as mos e ndani me dikë, ka më shumë mundësi që në sipërfaqen e saj të shfaqen mikroorganizma të dëmshëm.

Gjithashtu duhet pasur parasysh se sa herë që pimë një gllënjkë ujë dhe prekim buzën e gotës, transferojmë shumë mikroorganizma në gotë. Nëse e bëjmë këtë para se të shkojmë në shtrat, ato do të shumohen ndjeshëm deri në mëngjes.

“Pështyma gjithashtu përmban baktere që mund të hyjnë në ujë dhe ta ndotin atë”, tha Dr. Mark Leavy.

Një gotë ujë në tavolinën e krevatit gjithashtu mund t’ju prishë gjumin. Nëse, për shembull, e shihni pranë jush kur jeni pak të shpërndarë në mes të natës, patjetër që do të pini disa gllënjka ujë. Edhe nëse bie në gjumë menjëherë pas kësaj, ka mundësi që të zgjoheni më herët se sa ishte planifikuar, sepse do t’ju duhet të shkoni në tualet.

Përveç një gote me ujë, shumë njerëz kanë një libër, telefon ose pajisje të tjera elektronike në komodinën e tyre ose tavolinën e kafesë që mund të dëmtohet nëse aksidentalisht rrëzoni një gotë plot pranë tyre. Kjo është një arsye tjetër pse ky zakon nuk është aq i mirë sa keni menduar./abcnews.al