Fjalët që duhet të lexoni çdo ditë kur zgjoheni në mëngjes - Gazeta Express
string(58) "fjalet-qe-duhet-te-lexoni-cdo-dite-kur-zgjoheni-ne-mengjes"

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

24/08/2022 8:07

Fjalët që duhet të lexoni çdo ditë kur zgjoheni në mëngjes

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

24/08/2022 8:07

Është fakt se disa ditë gjithçka që na duhet për ta çuar jetën tonë një hap më tej dhe për t’u ndjerë më mirë është një dialog me veten.

Të gjitha këto këshilla zgjimi i përmban në mënyrë të veçantë teksti që do të lexoni më poshtë. Është një fragment nga libri i Stefanos Xenakis, “Dhurata”.

Lexojeni çdo mëngjes dhe niseni ditën me një humor dhe energji të ndryshme…

“Flini herët, dita fillon me mbrëmjen. Para se të shkoni në shtrat, organizoni ditën e nesërme. Me letër dhe laps. Mos e lini atë në dorë të fatit. Ditët bëhen muaj dhe muajt bëhen vite. Jetoni vetëm një herë. Nderojeni atë.

Mbani një fletore me qëllime. Mbajeni me nderim. Për t’i gdhendur dhe rishkruar ato. Ata janë busulla e jetës suaj. Në përgjithësi për të shkruar. Është mirë për ju, ju lehtëson shpirtin.

Zgjohuni herët. Shumë herët. Nëse mendja juaj dëshiron të endet, mos e dëgjoni atë. Mësoni të mos negocioni me mendjen tuaj. U bëftë e juaja.

Shikoni veten në pasqyrë dhe buzëqeshni. Dhe flisni mirë me të. Është miku më i mirë që keni.

Dilni për një shëtitje ose vrap kudo që jetoni. Të paktën për 20 minuta. Vrapi ngroh motorët tuaj.

Dëgjoni diçka gjatë ecjes. Fjalimet frymëzuese. Njerëz frymëzues.

Buzëqeshni me ata që takoni. Thuajuni mirëmëngjes atyre. Edhe nëse nuk ju thonë. Ata do të kenë një arsye.

Shikoni bukurinë përreth jush. Është kudo. Bëni një mëngjes të bukur. Jo vetëm për ju.

Hyni në dush dhe shijoni. Lërini mendimet jashtë.

Vishuni bukur.

Kujdesuni për veten sikur të jeni personi më i rëndësishëm në botë.

Gjeni 15 minuta për të lexuar. Çdo ditë. Kufizoni rrjetet sociale. Mos e ndizni televizorin. Është gënjeshtër se nuk ka kohë. Ju do ta gjeni atë. Askush nuk ju jep një dhuratë ashtu si jeta.

Shkoni në punë me kënaqësi. Edhe nëse nuk ju pëlqen ajo. Nëse keni nevojë të gjeni një tjetër. Por ndërsa jeni atje, respektojeni atë. Kështu e nderoni veten.

Punoni si ekip. Dhe jetoni kolektivisht. Asnjë rrugë tjetër.

Rrini me më të mirët. Ata që kanë diçka më shumë se ju. Mos kini frikë prej tyre. Mos i kini zili. Ata do të shkojnë mbi dhe përtej. Ju bëheni ai me të cilin shoqëroheni.

Gëzohuni me gëzimin e të tjerëve.

Pini shumë ujë. Dhe merrni frymë thellë. Barku juaj fryhet kur e bëni atë. Edhe nëse nuk është në modë.

Shikoni më pak TV. Ndërprerja e një ore në ditë ju kursen 360 orë, pra 9 javë pune. Kur të tjerët do të kenë 12 muaj, ju do të keni 14.

Mos besoni në fat. Largojeni atë dhe e gjithë jeta juaj do të ndryshojë.

Jetojeni jetën.Qeshni kur jeni të lumtur.Qani kur keni dhimbje. Ju nuk jeni prej porcelani. Ju nuk do të thyeni. Porcelani është për ekspozim.

Kaloni kohë me veten tuaj. Mos kini frikë nga ajo. Nuk është vetmi. Të gjitha zgjidhjet janë brenda jush, në mendjen dhe zemrën tuaj.

Përdorni mendjen dhe zemrën tuaj. Do të gjeni herë njërën dhe herë tjetrën. Ashtu si kuzhinieri i mirë që di kur duhet të shtojë kripë dhe kur piper.

Dilni shëtitje, shkoni në kinema dhe kudo tjetër që ju pëlqen.Ndjeni se jeni i dashur dhe i respektuar. Jeta juaj është marrëdhënia juaj me veten.

Mos u shqetësoni për mendimet e njerëzve të tjerë. Dëgjojini ata. Por së pari dëgjoni tuajat.

Mbyllni sytë dhe ëndërroni.

Bëni gjithmonë një vepër të mirë për të ndihmuar ata që ju rrethojnë. Sidomos ato që nuk i njihni. Familja juaj nuk ndalet te fëmijët tuaj. Të gjithë janë familja juaj. Vetëm kështu do të jeni të lumtur. Asnjë rrugë tjetër.

Mbani një ditar të bukurive të jetës. Çdo ditë ka të paktën 100. Shkruajini të gjitha. Nëse nuk i shkruani, ato largohen. Mjeshtri im flet për mrekulli. Ecja është një prej tyre. Shkruajeni.

Mos bëni thashetheme. Shikoni punën tuaj. Ju vetëm përcaktoni veten.

Kërkoni për diçka, pyesni. Ju duhet të studioni. Mos besoni gjithçka që mendoni, për të evoluar çdo ditë deri në atë të fundit.

Duajeni fqinjin tuaj. Por së pari doni veten. Ju vini vetëm dhe largoheni vetëm nga kjo botë. Pa fëmijët tuaj, pa makinën tuaj, pa paratë tuaja.

Vetëm dashuria përshtatet në bagazhin tuaj. Ajo që ke marrë dhe ajo që ke dhënë.

Ka vetëm dashuri. Kjo është arsyeja pse ju jeni këtu.”