Çfarë mund t’ju ndodhë nëse nuk flini për ditë të tëra - Gazeta Express
string(53) "cfare-mund-tju-ndodhe-nese-nuk-flini-per-dite-te-tera"

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

26/09/2022 19:01

Çfarë mund t’ju ndodhë nëse nuk flini për ditë të tëra

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

26/09/2022 19:01

Seancat e studimit gjatë gjithë natës, marrëveshjet e rëndësishme të biznesit, foshnjat, shumica e njerëzve do të përjetojnë një shije të mungesës së gjumit në një moment të jetës së tyre.

Ndërsa një mungesë e herëpashershme e gjumit mund të mos duket e madhe, ndikimi i saj mund të jetë megjithatë serioz. Dhe nëse e bëni zakon, mund të ketë pasoja të rënda për shëndetin tuaj. Si shoqëri, si familje dhe individë, ne ende nuk e kuptojmë plotësisht rëndësinë e gjumit. Gjumi, së bashku me dietën dhe stërvitjen, janë 3 bazat e shëndetit të mirë. Ato janë aq të ndërlidhura sa secila prej tyre duhet të ketë përparësi.

Pagjumësia kronike na vë në rrezik të shtuar të kushteve serioze mjekësore, si obeziteti, sëmundjet e zemrës dhe diabeti. Gjatë gjumit, trupi sekreton hormone që ndihmojnë në kontrollin e oreksit, metabolizmit dhe përpunimit të glukozës.

Gjumi i dobët mund të çojë në një rritje të prodhimit të kortizolit nga trupi, i njohur gjithashtu si hormoni i stresit. Gjithashtu më pak insulinë lirohet pas ngrënies dhe kjo, së bashku me rritjen e kortizolit, mund të çojë në shumë glukozë në qarkullimin e gjakut dhe për këtë arsye një rrezik në rritje të diabetit të tipit 2.

Të gjithë janë të ndryshëm, por sipas CDCD , të rriturit duhet të flenë nga shtatë deri në nëntë orë çdo natë. Dhe në kundërshtim me besimin popullor, gjumi i një ose dy orë shtesë në fundjavë nuk mund të kompensojë gjumin e humbur gjatë një jave të ngarkuar. Respektimi i një orari të qëndrueshëm të gjumit është mënyra më e mirë për të rregulluar orën e trupit tuaj.

Shikoni çfarë ndodh me trupin kur nuk flini mjaftueshëm.

Si ndikon një natë me gjumë të dobët në disponimin, sjelljen dhe performancën tonë të nesërmen?

Të mos flemë mirë mund të bëjë kërdi në trupin tonë të nesërmen. Ja çfarë duhet të dini.

Në 24 orë: Dëmtimi i koordinimit, kujtesës dhe gjykimit

Pas 24 orësh pa gjumë, hormonet e stresit, veçanërisht kortizoli dhe adrenalina, rriten për të kompensuar lodhjen dhe për të na ndihmuar të vazhdojmë të funksionojmë. Truri përpiqet të përballojë dhe kështu kemi hormonet e stresit të rritura për të mbajtur trupin aktiv.

Efektet e 24 orëve të mungesës së gjumit janë të krahasueshme me dëmtimet njohëse të një personi me përmbajtje alkooli në gjak prej 0.1%, sipas një studimi. Keni ulje të kohës së reagimit, të folur të paqartë dhe të menduarit të ngadaltë. Ky nivel i dëmtimit njohës mund të jetë mjaft i rrezikshëm, në varësi të asaj që bëni.

Hulumtimet gjithashtu sugjerojnë se njerëzit kanë një rrezik të shtuar të aksidenteve në trafik pas një ndërrimi të natës, për shkak të përgjumjes. Gjykimi preket, kujtesa është e dëmtuar dhe ka përkeqësim të aftësisë vendimmarrëse dhe koordinimit sy-dorë.

Në 36 orë: Shëndeti fizik fillon të ndikohet negativisht

Tani shëndeti juaj fillon të rrezikohet. Nivele të larta të shënuesve inflamatorë gjenden në qarkullimin e gjakut, të cilat në fund mund të çojnë në sëmundje kardiovaskulare dhe presion të lartë të gjakut.

Gjatë gjumit, presioni i gjakut bie me rreth 10 deri në 20 për qind. Por nëse gjumi ndërpritet kronikisht ose nuk ndodh fare, vazhdimësia e presionit të lartë të gjakut mund të jetë një faktor rreziku për hipertension.

Plus, hormonet tuaja ndikohen, që do të thotë se emocionet tuaja mund të jenë në të kuqe.

Pra, nëse keni qenë jashtëzakonisht nervoz më parë, këto simptoma ka të ngjarë të përkeqësohen pas 36 orësh pa gjumë. Ajo që ndodh në 24 orë do të jetë më e keqe në 36 orë. Dëmtimi njohës gjithashtu bëhet shumë më i rëndë. Ka të ngjarë të ndiheni të plogësht dhe do të keni vonesë në kohë reagimi, memorie të mjegullt dhe paaftësi për t’u përqendruar, për të mësuar informacione të reja dhe për të përpunuar sinjalet sociale.

Një studim që mbajti zgjuar 35 studentë universitarë për 36 orë zbuloi se grupi ishte i ngadalshëm për të vërejtur ndryshimet në mjedis dhe kishte një përgjigje të vonuar ndaj stimujve të rinj.

Në 48 orë: Çorientim dhe ëndrra të shkurtra

Trupi fillon të kompensojë pagjumësinë me “mikro-gjumje”, periudha shumë të shkurtra gjumi që mund të maten në sekonda, 15 ose edhe më pak, gjatë të cilave truri juaj fiket. Sytë e tu nuk mbyllen domosdoshmërisht dhe mund të mos jesh i vetëdijshëm për atë që po ndodh, por truri juaj shkon jashtë linje për sekonda.

Gjithashtu disa njerëz mund të kenë edhe halucinacione, ku ata shohin ose dëgjojnë gjëra që nuk janë në të vërtetë atje. Përveç kësaj, disa njerëz ndihen të dëshpëruar, ndërsa disa të tjerë mund të kenë eufori të tepruar.

Në 72 orë: Deficite të mëdha njohëse dhe halucinacione

Pas 72 orësh mungesë gjumi do të keni një deficit të konsiderueshëm në përqendrim, motivim, perceptim dhe procese të tjera më të larta mendore. Një studim i botuar në Psikiatrinë Gjithëpërfshirëse studioi 12 astronautë, njëri grup ishte izoluar për 72 orë dhe tjetri nuk kishte fjetur për 72 orë. Grupi që duhej të qëndronte zgjuar për tre ditë kishte rritje të rrahjeve të zemrës, humor negativ më të lartë dhe emocione pozitive më të ulëta, krahasuar me grupin që duhej të jetonte në vetmi për tre ditë.

Ëndrrat e vogla gjithashtu rriten në gjatësi dhe frekuencë. Por këto momente kalimtare pushimi të pavullnetshëm janë tepër të rrezikshme, veçanërisht nëse jeni pas timonit, përdorni pajisje të rënda ose merrni vendime në punë. /abcnews.al