4 mënyra se si marrëdhënia ndryshon kur mbaron pasioni - Gazeta Express
string(54) "4-menyra-se-si-marredhenia-ndryshon-kur-mbaron-pasioni"

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

01/09/2022 18:57

4 mënyra se si marrëdhënia ndryshon kur mbaron pasioni

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

01/09/2022 18:57

Gjithçka është e mrekullueshme në fillim të një marrëdhënieje. Hormonet e dashurisë bëjnë festë, por duket idilike dhe ju mbyllni sytë para çdo problemi dhe bezdi. Ju jeni në një re, derisa dopamina dhe norepinefrina të ndalojnë së sekretuari.

E ndërsa muaji i mjaltit dhe pasioni fillestar ka një kohëzgjatje të ndryshme për çdo çift, vjen një moment që do të përfundojë fatalisht. Por kjo nuk është arsye për t’i lyer ato me ngjyrë të zezë. Në fillim mund ta ruash pasionin, por kërkon përpjekje reciproke. Dhe së dyti, marrëdhënia ndryshon dhe evoluon. Edhe këto janë mënyrat që ju bëjnë të kuptoni se po kaloni nga dashuria në dashuri.

Jeta seksuale do të luhatet

Për këtë çështje ka mendime të ndryshme. Të tjerë argumentojnë se kur humbet pasioni, seksi ngec dhe bëhet i mërzitshëm, ndërsa të tjerë besojnë se seksi evoluon kur e njeh dikë mirë dhe bëhesh më intim me të. Sido që të jetë, varet nga ju nëse do të ndalojë plotësisht ose nëse do të siguroheni që të mos humbasë magjinë e tij.

Ju shikoni të metat

Është e pashmangshme. Dashuria ju bën të krijoni një imazh ideal që nuk ekziston. Ju e shihni partnerin tuaj në një mënyrë krejtësisht të idealizuar dhe injoroni flamujt e kuq ose ata që normalisht do t’ju irritonin. Derisa pasioni të kalojë dhe t’i shihni normalisht. Nëse jeni një i rritur i vërtetë, do t’i pranoni ato si normale, pranoni tuajat dhe merreni mirë.

Ju debatoni më shumë

Nuk ka nevojë të luftoni për çështje serioze. Janë gjërat e vogla dhe të parëndësishme që zakonisht shkaktojnë grindje, sepse thjesht tani po i kushtoni vëmendje atyre. Edhe pse nuk tingëllon mirë, zënkat ju japin një mundësi për të mësuar të komunikoni siç duhet ndjenjat tuaja.

Ju jeni më shumë vetvetja

Kjo mund të çojë në ndarje, por është gjithmonë pika në një marrëdhënie. Të mos ndjesh frikë dhe pasiguri dhe të lejohesh të thuash mendimin tënd pa filtra dhe turp, është arsyeja për të qëndruar në një lidhje. Edhe nëse e bëni atë në mënyrë të gabuar, ia keni borxh vetes./abcnews.al